Tel.: 8 603 57726, 8 603 57912
E. p.: neplanuotasnestumas@gmail.com
www.aukok.lt
PAREMKITE MUS
2% parama

Gyvenimas po aborto

Emocinės aborto pasekmės moteriai                                 


Skirtingos moterys nėštumo nutraukimą                                     

išgyvena skirtingai. Neretai galima išgirsti,                                   

kad iškart po nėštumo nutraukimo moterys                                  

išgyvena palengvėjimą.Tačiau neretai paleng

vėjimas būna tik pirminė, paviršutiniška reakcija

į abortą. Vėliau moterys išgyvena daugybę sun-                           Jei Tau sunku-skambink ar rašyk.

kių jausmų, susijusių su patirtu abortu.                                          Nepasilik viena su savo skausmu.
                                                                                                      Tel. 8 603 57726, 8 603 57912

                                                                                                      neplanuotasnestumas@gmail.com

                                                                                                      Konsultacijos nemokamos.

                                                                                                      Pagalba teikiama visoje Lietuvoje.

                                                                                            

Moterys, pasidariusios abortą gali išgyventi:

Kaltę (dėl nužudyto savo vaiko; jei atsitinka kažkas blogo, moteris mano, kad to ji „nusipelnė“).
Pyktį (kitiems žmonėms, pastūmėjusiems į abortą: vyrui, tėvams, draugams, gydytojui, kuris padarė abortą; sau).
Gėdą, kad taip pasielgė.
Vienišumo jausmą.
Nemigą ir košmarus.
Savęs nuvertinimą ( moteris mano, kad neišsaugojusi savo vaiko ji yra bloga, niekam tikusi ir neverta laimingo gyvenimo).
Mintis apie savižudybę.
Depresiją.
Nerimą.
Valgymo sutrikimus.
Emocinį sustingimą.
Intymaus gyvenimo pasikeitimą (vengimą lytinių santykių arba atsitiktinių lytinių santykių paiešką).
Pasikartojančius aborto išgyvenimus.
Gyvenimo būdo pasikeitimą ( bedarbystė arba darboholizmas, polinkis į alkoholį ir raminamuosius vaistus).
Netikėjimą atleidimu (moteris būna įsitikinusi, kad Dievas jai niekada neatleis už abortą, todėl neverta melstis, negali išsivaduoti iš kaltės jausmo, perdėtai baiminasi dėl esamų ir būsimų vaikų gyvybės ir sveikatos).
Metinių sindromą ( moters emocinė būklė gali pablogėti kiekvienais metais aborto atlikimo arba kitų vaikų gimimo dieną).


Abortas gali prisidėti prie vėlesnių moters psichikos sveikatos sutrikimų bei psichosomatinių simptomų: kraujospūdžio sutrikimų, neaiškių galvos skausmų, pilvo skausmų ir pan.

Psichologiniu požiūriu, abortas yra visų pirma netektis. Vienos moterys šią netektį išgyvena lengviau, kitos sunkiau, visgi šios netekties išgyvenimas kartais komplikuojasi, nes sielvartas lieka bevardis ir beveidis – moteris savo vaiko taip ir nepamato, dėl to jis išlieka nerealus, o jo mirtis tarytum nematoma. Tačiau ši netektis gali būti labai ilgai jaučiama ir palikti pasekmių ne tik emociniame moters pasaulyje, bet ir sujaukti kitas gyvenimo sritis, pavyzdžiui, sukelti sunkumų santykiuose su vyru ar draugu, komplikuoti tolimesnius lytinius santykius. Aborto pasekmės gali būti jaučiamos ir laukiantis bei auginant vėliau gimusius vaikus.

Moksliniai tyrimai rodo, jog neretai po aborto išsivysto psichikos sveikatos sutrikimai, kelis kartus padidėja savižudybės rizika. Suomijoje atliktas tyrimas parodė, jog abortą patyrusios moterys šešis kartus dažniau buvo linkusios į savižudybę nei tos, kurios pasirinko gimdymą.

Aborto pasekmės poros santykiams

Paradoksalu, bet kartais moterys abortui ryžtasi, siekdamos išsaugoti santykius su mylimu žmogumi, tačiau santykiai po aborto ne tik kad nepagerėja, bet dažnai net pablogėja ar visiškai nutrūksta. Abortas ne sutvirtina poros tarpusavio santykius, bet iškelia nelengvą uždavinį – konstruktyviu būdu išgyventi netektį. Ir tas uždavinys yra įveikiamas ne visiems. Pastebima, kad kai kurios moterys, pasidariusios abortą, sunkiau užmezga tvirtus santykius su vyrais, mažiau jais pasitiki, taip pat gali turėti seksualinių sunkumų.
Apsisprendimas abortui rodo, kad santykiai tarp vyro ir moters nebuvo iš tiesų geri. Būna atvejų, kai motiną ištinka hormoninis šokas dėl staiga nutraukto natūralaus fiziologinio proceso (nėštumo). Paskui prasideda nuolatinė depresija. Abortas taip gali paveikti moters psichiką, kad ji toliau nebeįstengia savo vyrui būti tinkama partnere ir viskas veda prie skyrybų, konfliktinių situacijų ar neištikimybės.

Aborto pasekmės kitiems šeimos nariams

Neretai yra manoma, kad abortas emociškai paveikia tik moteris, o kitų šeimos narių tarytum nepaliečia. Visgi abortas paliečia ir kitus šeimos narius – tiek esamus, tiek būsimus. Švedijoje buvo atliktas tyrimas apie vyrų reakcijas į abortą. Jame buvo apklausiami vyrai, kurių žmonos ar draugės buvo patyrusius abortą. Didesnė dalis vyrų teigė, kad po aborto išgyveno įvairius ir prieštaringus jausmus: kaltę, atsakomybės jausmą, palengvėjimą, sielvartą dėl netekties. Vyro pyktis, kančia ir kaltė, kad nesugebėjo apsaugoti savo vaiko, gali pasireikšti alkoholio, narkotikų ar raminamųjų vaistų vartojimu, savęs izoliavimu, darboholizmu, rizikingu vairavimu. Būtent šie jausmai, kurie poroje neretai lieka neiškalbėti, vėliau kelia sunkumų santykiuose ir gali privesti prie išsiskyrimo.

Tyrimuose aptinkama įrodymų, kad anksčiau buvę abortai veikia ir vėliau gimusius vaikų raidą. Užsitęsęs gedėjimas ir poabortinio sindromo pasekmės gali sutrikdyti šiltus ir prieraišius motinos bei gimusio kūdikio santykius, o vėliau tai prisideda prie vaiko emocinių bei elgesio problemų atsiradimo. 

Abortas paliečia visus šeimos narius, žmones, patarusius pasidaryti abortą, bei medikus, kurie jį daro. Kiekvienas, prisidėjęs prie negimusio, negalinčio apsiginti vaiko nužudymo, savotiškai kenčia. Kad aborto patirtis nesugriautų viso likusio gyvenimo, reikia ryžtis ieškoti tiesos apie abortą, save, kitus ir Dievą. Tam padėtų pokalbiai su kompetentingu psichologu, socialiniu darbuotoju, šeimos konsultantu, kunigu. Lietuvoje jau reguliariai vyksta pagalbos ir savipagalbos terapinė „Rachelės vynuogyno“ programa.

Tikros moterų istorijos:

 

  Istorija 1

  Istorija 2

„Vyras nenorėjo mūsų vaiko“

„Karjera man buvo svarbiau“
„Nenorėjo trečio...“
„Džeinės mamos „nepavykęs“ abortas“
„Tada verkiau kaip dar niekada nebuvau verkusi...“
„Nesijaučiau pasirengusi tapti mama“
„Pastojau nesulaukusi pilnametystės“

 

Pasidalink savo istorija neplanuotasnestumas@gmail.com

 

Jei sunkiai išgyveni patirtą nėštumo nutraukimą- kreipkis. Mūsų psichologė/konsultantė yra pasiruošusi Tave išklausyti ir padėti. Nepasilik viena su savo skausmu. Kreiptis gali tel. 8 603 57726, 8 603 57912 ar el. laišku neplanuotasnestumas@gmail.com. Konsultacijos nemokamos. Pagalba teikiama visoje Lietuvoje. 

MŪSŲ RĖMĖJAI IR PARTNERIAI